همه چیز درباره سبک دکوراسیون ژاپنی

دکوراسیون ژاپنی اندکی شرقی، اندکی غربی، مقادیری سرد و کمی گرما، اندکی معنویت گرایی و خرده‌ای ظرأفت.

اما پیش از همه، سادگی و کارایی تمام و کمال. این‌ها خصوصیات ترند رو به رشد دکوراسیون محبوب سال‌های اخیر، یعنی «سبک ژاپنی» است.

سبک ژاپنی چیست؟

در واقع نشان تجاری ترند دکوراسیون ژاپنی را باید در ساختار واژه‌گانی آن یافت. در این شیوۀ ترکیبیِ دکوراسیون، دو منطقه متفاوت که در جغرافیایی بسیار دور از هم قرار گرفته‌اند با تشابهاتی فرهنگی در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند.

سبک ژاپنی با زیبایی‌شناسی اسکاندیناوی همگرا شده و به عنوان اسکاندینیز یا ژاپنوردیک نیز شناخته می‌شود. به هر صورت، هر اسمی که بر روی این سبک گذاشته شود، خانه‌هایی که به این سبک تزئین شده‌اند، زیبایی‌شان بی‌نقص است.

فرهنگ اسکاندیناوی هوگه/ Hygge و زیبایی‌شناسی ژاپنی مهمترین بخش بوجود آوردندۀ این ترند دکوراسیون هستند. هدف از فلسفه زندگی اسکاندیناوی هوگه، داشتن یک زندگی گرم، دوستانه، امن و آرام است.

از سوی دیگر، رویکرد زیبایی‌شناختی ژاپنی به نام وابی سابی Wabi-Sabi، مبتنی بر‌گذار، پذیرش نقص‌ها، مینیمالیسم و ظرأفتی بی‌تکلف است که خودش را در سادگی بروز می‌دهد. وقتی همه این‌ها در یک شیوۀ دکوراسیون با یکدیگر ترکیب شوند، سبک ژاپنی را بوجود می‌آورند. سبکی بسیار ساده، مینیمال، کاربردی، ظریف و بی‌تکلف.

دکوراسیون ژاپنی سبکی مناسب برای استفاده هم زمان از سبک های شرقی و غربی

پس اگر می‌خواهید فضای نشیمن خانۀ خود را به سبک ژاپنی درآورید، می‌بایست برخی از قوانین طلایی موجود در آن را رعایت کنید:
– سادگی باید هدف اصلی شما باشد. هنگام اجرای سبک ژاپنی، مراقب باشید که از لوازم پر زرق و برق دوری کنید.
– کاربردی بودن مبلمان نیز بسیار مهم است. سبک ژاپنی ظرأفت را با کاربری می‌آمیزد.
– رنگ‌های روشن دوست شما هستند. در هر دو دکوراسیون اسکاندیناوی و ژاپنی، رنگ‌های روشن پالت رنگ اصلی را تشکیل می‌دهند. بنابراین، ترند دکوراسیون ژاپنی رویکردی مبتنی بر تنالیته‌های روشن است.

– مواد چوبی و محصولات ارگانیک از جمله جزئیات ضروری در سبک ژاپنی است. سبک ژاپنی از طبیعت الهام گرفته و هدف آن شکل دادن به فضا‌های زندگی ما با مواد برگرفته از طبیعت است.
– نامرتب بودن یا وسایل تزئینی سهل‌انگارانه از جمله مواردی است که سبک ژاپنی از آن اجتناب می‌کند. دکوراسیون فضای نشیمن شما باید ساده و در عین حال منظم و مرتب باشد.
– فرهنگ اسکاندیناوی و ژاپنی هر دو بر پایداری تمرکز دارند تا مصرف‌گرایی سریع. بنابراین وقتی دکوراسیون به سبک ژاپنی را در خانه خود اجرا می‌کنید، سعی کنید مطمئن شوید که محصولات مورد نظر شما پایدار هستند و یا کیفیتی ارائه می‌دهند که می‌توان برای مدت طولانی از آن استفاده کرد.
– کنتراست سبک ژاپنی با عناصر متضادی که در داخل خانه‌ای که با رنگ‌های روشن چیدمان شده، شکل می‌گیرد.

فضایی دلنشین و آرام بخش با دکوراسیون های سبک ژاپنی

ریزه­ کاری­‌ های دکوراسیون به سبک ژاپنی

اگر تصمیم گرفته‌اید جنبه‌ های خوب شرق و غرب را به کار گیرید و در آستانه اجرای دکوراسیونی به سبک ژاپنی در محیط زندگی خود هستید، پیشنهاد ما به شما رعایت نکات و ریزه‌کاری‌های زیر است:

– در دکوراسیون به سبک ژاپنی، فضا‌های داخلی به همان اندازۀ فضا‌های خارجی اهمیت دارند. اگر فضای خارجی در محیط زندگی شما وجود دارد و می‌توانید از آن استفاده کنید، سعی کنید تا حد امکان آن را کاربردی کنید. در واقع، دکوراسیون سبک ژاپنی با هدف به حداقل رساندن انتقال بین فضای داخلی و خارجی انجام می‌شود.
– تعداد مبلمان کم یکی از عناصر مهم دکوراسیون ژاپنی است. سعی کنید صندلی‌ ها، میز‌ها و حتی میز‌های قهوه خوری خود را تا حد امکان در ارتفاع پایین نگه دارید. سبک ژاپنی می‌خواهد تا حد امکان به زمین نزدیک باشد و از انرژی آن تغذیه کند.
– بر اساس سبک مینیمالیسم، شیوۀ دکوراسیون ژاپنی با هدف ارائه حداکثر راحتی با حداقل امکانات ممکن است. بنابراین مبلمانی که هم‌زمان کاربری میز قهوه خوری و کشو را دارد، انتخابی عالی برای دکوراسیون به سبک ژاپنی خواهد بود.
– اگر وسایل زیادی در خانه دارید، قبل از تغییر به سبک ژاپنی سعی کنید از شر آن‌ها خلاص شوید.
– گیاهان خانگی اغلب جای خود را در دکوراسیون سبک ژاپنی پیدا می‌کنند. با این حال، مانند هر مرحله از این ترند دکوراسیون، در اینجا نیز باید مراقب باشید که در استفاده از گیاهان زیاده‌روی نکنید. برای هر اتاق چند گیاه کوچک یا یک گیاه بزرگ کافی است.
– قطعاتی با اشکال هندسی برای دکوراسیون دیوار انتخاب کنید. آینه‌ های ساده یا نقاشی‌ های مینیمالیستی، مکملی عالی برای دکوراسیون منزل به سبک ژاپنی خواهند بود.
– با خیال راحت فضا‌های خالی را در محیط زندگی خود زیاد کنید. در دکوراسیون به سبک ژاپنی پر کردن تمام گوشه‌های خانه توصیه نمی‌شود. برعکس، اگر خانه شما مناسب است، حتماً فضایی در دکوراسیون خود بگذارید که به شما آرامش می‌دهد.

دکوراسیون های سبک ژاپنی دارای ویژگی زیبایی در کنار سادگی می باشند

طراحی داخلی مدرن ژاپنی

طراحی داخلی مدرن ژاپنی ریشه در اصول مینیمالیستی، خطوط تمیز و مواد طبیعی دارد. اتاق‌های مدرن به سبک ژاپنی، مبلمان ساده، اغلب کم ارتفاع، دیوار‌های خالی و همچنین یک پالت رنگ خنثی همواره در طراحی داخلی مدرن ژاپنی به چشم می‌خورد.
در خانه‌های مدرن به سبک ژاپن همیشه «کم، زیاد است». بنابراین هنگام انتخاب یک پالت رنگ، قانون کلی محدود نگه داشتن تنوع در متریال و رنگ است. این روش باعث می‌شود فضا خلوت‌تر، تمیزتر و تازه‌تر به نظر برسد.

سادگی در عین زیبایی و کاربردی بودن لوازم و وسایل در سبک  دکوراسیون ژاپنی

طراحی داخلی اسکاندیناوی

طراحی داخلی اسکاندیناوی نیز مانند ژاپنی، ریشه در مینیمالیسم دارد؛ اما برای دستیابی به فضای آرامی که ما از طراحی‌های داخلی ژاپنی انتظار داریم، رویکرد متفاوتی را اتخاذ می‌کند. در خانه‌های مدرن اسکاندیناوی، معمولاً پالت‌های خنثی با طیفی از رنگ‌های خاکستری، سفید، مشکی و ترکیبی از رنگ‌های خنثیِ دیگر به چشم می‌خورد.

طراحی‌ های داخلی اسکاندیناوی ترکیبی از مواد مخمل، چرم، بافتنی، قلاب‌بافی و… با ظاهری غیررسمی و «خام» برای دستیابی به استایل جذاب هوگه هستند. توجه به جزئیات و قطعات مبلمان یکی دیگر از نشانه‌هایی است که در این مدل طراحی دیده می‌شود.

اجازه ندهید پالت خنثی شما را مردد کند، زیرا طراحی اسکاندیناوی با مبلمان صیقلی و منحصر به فردش، هیچ گاه شما را خسته نخواهد کرد.

سبک سادگی و زیبایی دکوراسیون اسکاندیناوی بسیار مشابه دکوراسیون ژاپنی می باشد.

پست‌های مرتبط

نئوپان خام و لمینت آرتا

نئوپان خام آرتا

مناسب برای طراحی در سطح وسیع نئوپان خام آرتا تخته‌هایی از خرده چوب‌های زائد و تراشه‌های چوب‌بری است که در...

بیشتر بخوانید
بازسازی ساختمان چرا و چگونه؟

بازسازی یا نوسازی ساختمان + چک لیست هزینه بازسازی خانه

نوسازی و بازسازی خانه می‌تواند تجربه‌ای هیجان‌انگیز و جالب باشد، اما همزمان نیز قابلیت تبدیل شدن به پروسه‌ای طاقت‌فرسا و...

بیشتر بخوانید